fallback-image

W dziedzinie kamieniarstwa granit jest łatwym do obróbki materiałem.

Kamieniarstwo jest jedną z gałęzi rzemiosła, które z każdą dekadą coraz bardziej się rozwija, dlatego że istnieje zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. Nic nie wskazuje na to, że miałoby ono utracić na swojej popularności, ponieważ istnieje ciągłe zapotrzebowanie na przykład na pomniki oraz nagrobki. Kamieniarstwo istniało od bardzo dawna oraz służyło również do innych celów aniżeli służy obecnie. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną a mianowicie to, iż kamienne bloki trzeba początkowo wydobyć a następnie poddać je odpowiedniej obróbce.

Obecnie wydobyte skalne bloki są cięte na płyty o różnej grubości co zależy od ich przeznaczenia. W kolejnym etapie są one polerowane żeby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wówczas wycinane są z nich potrzebne części, w których kolejny raz poleruje się powierzchnie zewnętrzne a ponadto obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko i wyłącznie pomniki a także nagrobki, ale także przeróżne elementy budowlane, które też tworzone są z różnego typu kamienia. Jeśli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one zazwyczaj wyrabiane ze skał metamorficznych albo magmowych.

Najpospolitszą skałą magmową jest z pewnością granit. Występuje on we wszystkich częściach świata. W naszym kraju też występuje koło Krakowa, na Górnym Śląsku a także w Tatrach. Granit wykorzystany jest np. do produkcji nagrobków a także pomników. Jest również wykorzystywany w budowlance, lecz zdarza się to rzadko, dlatego że w budowlance zazwyczaj używa się skał osadowych. Granit jest głębinową, kwaśną oraz jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, biotytu a także skalenia potasowego. Granit może mieć różne odcienie, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, czerwony, biały, a nawet posiadać różnorodne odcienie koloru różowego. W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym do obróbki kruszcem. W dodatku szczegóły wykonane z granitu są trwałe oraz pięknie się prezentują. To dlatego poza pomnikami i nagrobkami stosuje się go coraz częściej w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają detale, płyty okładzinowe i jeszcze mnóstwo innych elementów. Dzisiaj zawód kamieniarza nie stanowi tak ciężkiej pracy, jak dawniej.

Dzisiaj postęp w dziedzinie technologii doprowadził do tego, że pracę kamieniarza znacząco ułatwiają maszyny i różne narzędzia, które pomagają wycinać, rzeźbić, wiercić, polerować czy szlifować. Jednak ludzkie ręce oraz ludzka siła za każdym razem jest potrzebna. I dlatego osoby , które pragną działać w kamieniarstwie powinny odznaczać się dobrym zdrowiem i sporym zasobem fizycznej siły. Co więcej, jak w każdej pracy, tak też i tutaj potrzeba właściwego podejścia do pracy a także dokładności, gdyż tylko taki zakład, który produkuje wspaniałe oraz funkcjonalne elementy, czy konstrukcje ma szansę na utrzymanie się na rynku i dynamiczny rozwój. Obecnie na terenie RP w tej dziedzinie też istnieje bardzo duża konkurencja oraz należy być konkurencyjnym pod każdym względem, by utrzymać się w tym biznesie.

admin

Related Posts

fallback-image

Podczas bardzo dużych upałów temperatura może prowadzić do przegrzania naszego organizmu.

fallback-image

Nasi klienci mogą liczyć na szybką realizację zamówień.

fallback-image

Mamy do pomocy doświadczone spółki, które zajmują się tworzeniem projektów wnętrz.

fallback-image

Hybrydy są rewelacyjnie przystosowane pod codzienną jazdę po ulicach miasta.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *