fallback-image

Na msze święte ludzie przychodzą do kościoła całymi rodzinami

Msza święta dla bardzo wielu wierzących katolików to największe wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są również różne rodzaje takowych mszy. Oprócz nabożeństw, które są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne ważne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w których jako katolik powinno się brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku i Pierwszy dzień roku to również czas, gdy osoby wierzące idą na mszę świętą do kościoła. Wierzący gromadzą się wówczas w swoich własnych świątyniach na mszy, żeby podziękować Bogu za swoje życie, sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Msza święta dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwszą częścią jest Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Druga zaś część to Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od nas, bo wedle chrześcijańskiej wiary również jesteśmy dziećmi Boga. Sama msza święta rozpoczyna się od procesji, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Potem kapłan daje znak krzyża zaś wierni zgromadzeni w kościele powtarzają ten znak razem z księdzem. Tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Następnym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, iż jesteśmy grzesznikami. Kapłan w trakcie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy. Potem ksiądz przechodzi do głównej części eucharystii. To pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie a także liturgia słowa. Warto także dodać, iż dwa czytania nie za każdym razem są czytane. Na mszy świętej w tygodniu zazwyczaj kapłan ogranicza się tylko do jednego czytania. Psalm też nie zawsze jest identycznie śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to inne są końcówki danego psalmu. Wówczas w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w tak zwanym poście nie śpiewamy Alleluja. Natomiast w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się również w trakcie mszy kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza także napisane przez siebie kazanie. Następuje ono tuż po przeczytaniu Ewangelii. W każdy dzień taka wymowa jest inna.

 

Podstawowym punktem każdej mszy jest także przyjęcie komunii świętej. Wówczas wszyscy wierni zbierają się zazwyczaj pod ołtarzem, gdzie ksiądz udziela komunii. Daje on komunię z kielicha wprost do naszych ust. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni przychodzą na środek a tam ksiądz lub paru księży w zależności od ilości osób, przychodzą oraz dają tam komunię. W chrześcijańskiej wierze na msze wierni przychodzą do kościoła całymi rodzinami. Nawet malutkie dzieci są przynoszone do kościoła, by od małego poznały swoją kulturę a także wiarę. Znakomita większość tych małych dzieci przygotowywana jest do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, który jest ważny dla praktykujących katolików.

admin

Related Posts

fallback-image

Sauna fińska wykonana na działce będzie w użyciu przez kilka lat.

fallback-image

Niektórzy wolą urlop z górami lub pobliskimi jeziorami.

fallback-image

Masz wielkie szanse na to, ażeby odzyskać dziewczynę, którą straciłeś.

fallback-image

Takim sposobem na pewno zbliżysz się do tego, żeby odzyskać swoją dziewczynę.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *