fallback-image

Alkoholizm należy do kategorii chorób, które nie są do wyleczenia.

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uznawany jest za groźną chorobę. Można bez wahania wpisać go w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które tylko przy pomocy profesjonalnej terapii można przezwyciężyć. Przy czym tutaj trzeba zaznaczyć, że pokonanie choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia.

Choroba alkoholowa należy bowiem do tej kategorii chorób, które są nieuleczalne. Oznacza to, iż alkoholikiem jesteś już na całe życie. Jednak życie to może wyglądać całkiem inaczej. Uzależnienie wcale nie musi determinować naszego życia. Aby jednakże tak się stało, niezbędna jest fachowa opieka nad uzależnionym. Jeżeli ktoś chce przezwyciężyć uzależnienie, bardzo dobrym miejscem do tego jest fachowa klinika ,w której leczenie posiada naprawdę charakter kompleksowy. Przebywanie w takim miejscu gwarantuje pierwszy oraz główny warunek skutecznej terapii – wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi także przejść detoks. To oczyszczenie organizmu jest konieczne, nie tylko do prawidłowej oceny fizycznego stanu osoby chorej, lecz również do pokazania jej, jak głęboko choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Ponieważ w rzeczywistości prawdziwa walka o przezwyciężenie choroby toczy się w głowie chorego. To właśnie dlatego psychologiczny aspekt alkoholizmu jest tak istotny. Klinika leczenie alkoholizmu zawsze wymaga zaangażowania pacjenta. Jeżeli ktoś nie pragnie się leczyć, jeżeli już nie posiada w sobie chęci do walki, bardzo trudno wyczekiwać dobrych skutków.

Lekarze wiedząc o tym na samym początku skupiają się na podejściu swoich pacjentów. Tych chorych, którzy nie są zmotywowani, starają się bardziej zaangażować. Tych jednakże, którzy chcą walczyć, odpowiednio wspierają w podtrzymaniu tej determinacji. Gdy czują, że determinacja jest, że ich pacjent chce walczyć, podejmują kolejne kroki. W trakcie kolejnego etapu terapii starają się dotrzeć do sedna kłopotu. Bo sam alkoholizm nim nie jest. Alkoholizm jest efektem. Bodziec, który zachęcił pacjenta do nadmiernego picia, leży zawsze gdzieś poza nim. I to jego znalezienie jest wówczas kluczowe. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala przejść do kolejnych etapów. To z całą pewnością wymaga czasu. Ale powinno się go wygospodarować, ażeby nareszcie oswobodzić się od złego w głowie, który doprowadził to tego, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie kiedy to będzie już za nami, można przejść następnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie osoby chorej, jak sobie radzić podczas stresu. Dlaczego? Bo szczególnie podczas takich chwil powraca chęć sięgnięcia po alkohol. Oprócz tego pacjent uczy się także odmawiania alkoholu ludziom trzecim i radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego nieduża ilość może wywołać nawrót choroby.

Psychologiczny aspekt leczenia alkoholizmu jest niezwykle istotny. Można wręcz uznać, że nie ma możliwości skutecznej terapii, bez sesji z psychologiem. Stosowanie leków, owszem potrafi także dać dobre wyniki, ale musi ono być pracą z psychologiem uzupełnione.

admin

Related Posts

fallback-image

Podczas bardzo dużych upałów temperatura może prowadzić do przegrzania naszego organizmu.

fallback-image

Nasi klienci mogą liczyć na szybką realizację zamówień.

fallback-image

Mamy do pomocy doświadczone spółki, które zajmują się tworzeniem projektów wnętrz.

fallback-image

Hybrydy są rewelacyjnie przystosowane pod codzienną jazdę po ulicach miasta.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *